SRR je oficiálny partner ERC za Slovenskú republiku

EURÓPSKY DEŇ ZÁCHRANY ŽIVOTA V BRATISLAVE

Európa oslávila v roku 2013 prvý ‘European Restart a Heart Day’, s cieľom naučiť širokú verejnosť ako obnoviť srdcovú činnosť po náhlom zastavení obehu. Zámerom tejto iniciatívy, ktorá sa bude konať každý rok 16. októbra, je zvýšiť aktuálne veľmi nízky počet ľudí, ktorí prežijú náhle zastavenie obehu mimo nemocnice.

Deň záchrany života 2014 bolo podujatie , ktoré sa na Slovensku organizovalo prvý krát.
Jeho organizátorom bola Slovenská Resuscitačná Rada, ktorá sa na tomto podujatí prezentovala ako národná autorita a garant správnych resuscitačních postupov. Počas Dňa záchrany života, 16.10.2014 profesionáli, ktorí v rámci svojho povolania vykonávajú resuscitáciu, učili verejnosť laické postupy resuscitácie na figurínách a ľudia si mohli tieto postupy vyskúšať, nacvičiť a mieru správnosti svojich postupov aj otestovať.


POPIS PROJEKTU

ZACHRÁŇME VIAC AKO 100 000 ŽIVOTOV!

Každoročne sa náhle zastaví srdce mimo nemocničného zariadenia približne u 350 000 Európanov. Stáva sa to kdekoľvek - na ulici, v práci, pri cvičení alebo rôznych iných aktivitách. Nanešťastie, k náhlemu zastaveniu obehu dochádza najčastejšie doma, kde jedinými svedkami udalosti sú členovia rodiny. Oni jediní majú šancu zachrániť svojich milovaných blízkych. O to väčšia je tragédia, ak stratia milovanú osobu aj preto, že nevedia čo robiť v prípade nečakaného zastavenia obehu. Laická kardiopulmonálna resuscitácia (KPR) vykonávaná náhodným svedkom udalosti zvyšuje prežívanie obetí dvoj - až trojnásobne. Dnes je však poskytovaná iba pri jednom z piatich náhlych zastavení obehu mimo nemocnice. To je hlavný dôvod, prečo v súčasnosti prežije menej ako 1 z 10 týchto pacientov. Zvýšením pomeru prežití by sme ročne mohli v Európe zachrániť 100 000 ľudí. “Pomoc v čase, keď je ešte možné zachrániť život, bohužiaľ dostane iba menšina ľudí,” vraví prezidentka Európskej resuscitačnej rady, profesorka Maaret Castrén zo švédskeho Karolinskeho Inštitútu.

Podľa Európskej resuscitačnej rady by viac ľudí vzdelaných v resuscitácií mohlo ročne zachrániť v Európe 100 000 životov.

Kampaň Európskej resuscitačnej rady na záchranu života „Restart a Heart“ nadväzuje na deklaráciu Európskeho parlamentu z júna 2012, ktorá vyzýva členské štáty k zavedeniu Európskeho týždňa záchrany života (European Cardiac Arrest Awareness Week) s cieľom zvýšiť povedomie a vzdelanie verejnosti, ako aj lekárov a zdravotníckych pracovníkov v problematike KPR.

Cieľom Európskeho dňa záchrany života je preškoliť v kardiopulmonálnej resuscitácii nielen rodinných príslušníkov osôb s potenciálnym vysokým rizikom zastavenia obehu, ale aj zdravotníckych pracovníkov, deti v školách, politikov, apod. Európska resuscitačná rada v spolupráci s národnými resuscitačnými radami vedie túto kampaň v podobe plagátov, letákov a akcií zameraných na KPR v nemocniciach, obchodných centrách, školách a iných inštitúciách. “KPR je jednoduchšia ako si mnoho ľudí myslí. A zachraňuje životy,” dodáva prof. Castrén. “Ľudia sú pochopiteľne nesmelí ak ide o vykonávanie KPR. Ale naša kampaň im ukáže, že je to niekoľko jednoduchých úkonov, ktoré môže vykonávať väčšina ľudí. Široká verejnosť má moc zachraňovať životy. Aj neveľké zvýšenie počtu ľudí poskytujúcich KPR môže zachrániť mnoho životov.”

Pozvánka na Deň záchrany života

image